28.04.2015

Amerykańskie ciasto z sekretnym składnikiem

Gdy pierwszy raz przeczytałam przepis na "mystery cake" (tajemnicze ciasto), oniemiałam. Czegoś takiego jeszcze nie było! Korzenne ciasto pieczone bez jajek, z niewielką ilością masła i z... zupą pomidorową Cambella! Historia jest taka, że ciasto powstało jako odpowiedź na trudne czasy w 1932 - Wielki Kryzys, ponoć zupy w puszkach akurat nie brakowało, masło było drogie, jajka na wagę złota. Przepis pochodzi z książki Jima Fobela "Old-fashioned baking book" - z przepisami na tradycyjne ciasta amerykańskie, mnóstwo inspiracji na ciasta z owocami, placki różnego rodzaju. Dodatek pomidorów do ciasta technicznie nie powinien dziwić, to w końcu owoce :) musiałam zmienić nieco przepis z braku dostępu do zupy Campbella, ale warto było! Ciasto jest mega wilgotne, trochę o konsystencji brownie, w smaku korzenno-rodzynkowo-czekoladowe. Polewa czekoladowa (mój dodatek, w 1932 r. na takie zbytki sobie nie pozwalali) pasuje do niego idealnie :) 

Przygotowujemy:
1 i 1/2 szklanki mąki
1 łyżeczkę sody oczyszczonej
1 kopiastą łyżeczkę cynamonu
1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej
2 łyżeczki przyprawy do piernika
3/4 szklanki brązowego cukru muscovado (lub trzcinowego)
2 łyżki miękkiego masła
330 g przecieru (nie koncentratu!) pomidorowego - może być passata, można własnoręcznie zmiksować pomidory obrane ze skórki i pozbawione pestek
1 szklanka rodzynek
1/2 szklanki orzechów włoskich lub kropelek czekoladowych (u mnie kropelki)
Polewa:
120 g masła
4 łyżki mleka
90 g cukru
3 łyżki ciemnego kakao

Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 170 stopni. Mąkę mieszamy w misce z sodą i przyprawami. Oddzielnie miksujemy masło z cukrem i dodajemy do niego na przemian przecier pomidorowy i suche składniki. Na końcu mieszamy z dodatkami. Wylewamy do natłuszczonej kwadratowej formy (23x23 cm) i wkładamy do rozgrzanego pieca. Pieczemy 35-40 minut - do suchego patyczka.
Robimy polewę: rozpuszczamy w małym garnuszku masło z cukrem i mlekiem, dodajemy kakao i mieszamy porządnie, żeby nie było grudek. Jeśli jednak się pojawią, wystarczy przetrzeć polewę przez sitko. Odstawiamy ją do ostudzenia. Polewa wykonana z tych proporcji po zastygnięciu jest miękka, lekko ciągnąca, gładka i błyszcząca. Można użyć polewy gotowej, jeśli ktoś woli, lub posypać ciasto cukrem pudrem.





2 komentarze:

  1. Fascynujące! Zapisuję przepis :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Gin, mam nadzieję, że Ci się spodoba :) to ciasto zachęca do dalszych eksperymentów z dodatkami. Pozdrawiam!

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...